Nervozita je pro většinu sportovců nepříjemným, avšak velmi častým společníkem. Fyzické projevy jako zrychlený tep, pocení, těžké končetiny, zažívací obtíže či třes známe téměř všichni, kdo jsme kdy vstoupili na hřiště nebo stáli před diváky. Možná máme pocit, že nás nervozita paralyzuje a brání nám dosáhnout výkonu, na který jinak máme.
Místo toho, abychom se snažili nervozity zbavit, je důležité si uvědomit, že ji nemusíme vnímat jako překážku. Naopak, pokud se s ní naučíme pracovat, může se stát silným nástrojem pro dosažení našich nejlepších výkonů.
Co je vlastně nervozita a proč ji cítíme?
Nervozita není nic jiného než výsledek evoluční reakce na stres – tzv. „bojuj, nebo uteč“ mechanismus, který nás měl chránit před nebezpečím. Před tisíci lety tato reakce zachraňovala životy – zvýšení srdečního tepu a vyplavení adrenalinu nás připravilo na rychlý útěk, nebo boj.
I když dnes před zápasem nebo závodem nejsme v přímém ohrožení života, náš mozek stále vnímá důležité sportovní situace jako rizikové a aktivuje stejnou reakci. Tento mechanismus ale může být výhodou, pokud se naučíme s nervozitou správně zacházet. Nervozita totiž vede k uvolňování hormonů, které zlepšují koncentraci a připravují naše tělo na maximální výkon. Je to důkaz, že nám na výkonu záleží – a že se naše tělo chystá na něco důležitého.
Jak nervozitu využít k podání nejlepšího výkonu?
Klíčem k práci s nervozitou je pochopení, že může fungovat jako nabuzení, které ke sportu neodmyslitelně patří. Místo toho, abychom se pokoušeli zbavit veškerého napětí, měli bychom se snažit jej dostat na úroveň, která nám pomáhá.
K tomu můžeme například použít škálu 1 – 10, kde 1 znamená „necítím žádný tlak, je mi to jedno“ a 10 „jsem zcela paralyzovaný nervozitou“. Kdy jsme dosáhli svého nejlepšího výkonu? S jakou mírou nervozity jsme tehdy pracovali? Pokud budeme sledovat své pocity před každým důležitým zápasem nebo závodem, zjistíme, kdy nás nervozita podporuje a kdy naopak přerůstá v paralyzující strach.
Následně je důležité se naučit s nervozitou či nabuzením manipulovat směrem nahoru i dolů, dle aktuální potřeby.
Nervozita jako učitel
Nakonec je důležité si uvědomit, že nervozita není náš nepřítel, ale učitel. Každý výkon, i když není dokonalý, nám dává cennou zpětnou vazbu. Buď vyhrajeme, nebo se něco naučíme. Pokud se naučíme vidět nervozitu jako příležitost k podávání nejlepšího výkonu, přestane být něčím, co nás paralyzuje, a stane se nástrojem, který nám pomáhá zlepšovat se jak mentálně, tak fyzicky.
Pokud chceme zvládnout svou nervozitu na profesionální úrovni, můžeme se naučit s ní pracovat a podávat výkony, jaké si přejeme. Zarezervujte si úvodní schůzku zdarma – společně uděláme první kroky k lepšímu výkonu a sebedůvěře, které vás posunou na další úroveň.